Kapat

Direksiyon dersinde neler öğreniriz:

Birçok kez denediniz ama bir türlü başarılı olamadıysanız hiç üzülmeyin. Çünkü doğru araç kullanma bilgisine sahip değildiniz. Ehliyet kursları size ehliyet veriyor ama doğru araç kullanımıyla ilgili fazla bir bilgi aktarmıyor ve daha doğrusu araç kullanmayı tam olarak öğretmiyor. (işini çok iyi yapan sürücü kurslarını buna dahil etmiyoruz ve onları tenzih ediyoruz). Trafiğe çıktığınızda da sizde yeterli olmadığınızın farkına varıyorsunuz. Araç kullanmak, saz çalmak, bazı materyalleri kullanmak Psikomotor becerisiyle alakalı bir durumdur. Zamanla ve kullandıkça artan bir durumdur ve geliştirilebilinir.

Bunlardan bir tanesi de direksiyon dersidir. Psikomotor beceri öğrenimi, teorik bir bilginin pratik yaparak tekniğe dökülme işidir. Biraz zaman alan bir olaydır ve kişisel becerilerimizi zaman içerisinde pratiğe aktarma ile artırılır. Kaslarımızın birer hafızası vardır. Reflekslerimiz bu işi yaptıkça öğrenmesi ile alakalı bir durumdur.

Direksiyon dersi:

Pratiğimizi yaptıkça artan öğrenme şeklimiz her araç kullandığımızda, trafik içinde algıladığımız her bir hareket, araç kullanırken sürücünün bu algılara karşı önsezisi, öngörüsü ve geliştirdiği hareket tarzı kalıcı bir tecrübeye dönüşür. Tecrübeler unutulmaz fakat zaman içerisinde azalma ve kas reflekslerimizin zayıflaması nedeniyle unutulmaya yüz tutabilir.

Aktif araç kullanabilmek büyük bir tecrübeye sahip olmak öğrendiklerimizi uygun ve yerin de kullanabilmek işte asıl sorun burada. Bunu da çok sık pratik yapmakla ve uzun süreli iyi bir eğitimden geçtikten sonra uygulama yapabiliriz. İstanbul çok göç alan bir şehir olduğundan trafiği de aynı oranda artış göstermiştir. Bu denli büyük şehirlerde araç kullanmakta haliyle zorlaşır. Metropol şehirlerinin olumsuz etkilerini en düşük seviyeye indirmek, trafik kültürü, trafik psikolojisi ve pozitif sürücü tutumları ile mümkün olabilir.

Direksiyon eğitiminde haliyle bazı kazanımlar elde ederiz:

Direksiyon Geliştirme Merkezi eğitimleriyle, Trafik içerisinde alacağımız iyi bir eğitim ve işinin uzmanı bir eğitmen eşliğinde, Psikolojik eşikten atlayarak, araç kullanma hakkında bilgi ve becerilerimizin eksik yönlerini ortadan kaldırarak güvenli sürücülük hakkında tecrübe kazanıp ve araba kullanmanın keyfini çıkarmanın mutluluğunu yaşamış oluruz.

Ayrıca direksiyon geliştirme merkezinin eğitimleri sonucunda kullandığımız aracı en doğru şekilde tanıyıp, araç fonksiyonlarını, pedal işlev ve görevlerini, ve bunları trafikte uygulamayı en iyi şekilde öğrenir. Aracınızı en doğru ve güvenli bir biçimde sürüşe hazırlamayı, araç donanımını, sürüş ergonomisini, araçla ilgili diğer elemanların görev ve işlevlerini öğrenir.

Aracını trafiğe hazır hale getirdikten sonra iyi bir sürücülüğün en ince ayrıntılarına kadar öğrenir. Aracını kalkış yapma, duruşa hazırlama ve duruş yapma, aynalar ve ayna bakış teknikleri, kör noktada ki araçları nasıl görebileceğini, şerit ve şerit izleme kurallarını, geriye gidiş,dar sokaklar, U dönüşü, aracı en iyi şekilde park etme, şerit değiştirebilme, yoğun ve akıcı olan trafikte, yol bağlantı ve yola girişlerde ve kontrollü ve kontrolsüz kavşaklarda yola doğru uyum sağlamayı öğrenir.

Direksiyon geliştirme merkezi eğitimleri sayesinde,yoğun ve akıcı bir trafik içerisinde ve otoyollarda araçla ilerleme şerit değiştirme araç sollama ve geçme,geçiş kuralları dahilinde yoldan çıkış ve yola giriş gibi manevra kabiliyetlerini geliştirir. Araç takip mesafesi ve mesafe ölçmeyi bunun dahilinde hız kurallarını, virajlara giriş oluşacak merkezkaç kuvvetine karşı uygulamalar, defansif sürüş gibi geceleri karanlıkta yapılan eğitimlerle kendini karanlıkta da araç kullanmaya hazırlar.

Hava şartlarının olumsuz koşullarında yağışlı havalarda sürüş, ve bunlara karşı alınabilecek teknikleri öğrenir ve uygular.

Direksiyon Geliştirme Merkezi: Direksiyon dersi alırken kullanılan yol güzergahındaki işaretleri uygulamalı olarak öğrenir. Trafik işaretleri trafik levhalarının anlamlarını, yol çizgi ve anlamlarını öğrenip anlamlarına göre yön değiştirmeyi araç sollamanın doğru zamanını ve buna göre de sürücülüğünü daha ileri seviyeye getirir. ve bu sayede endişelerini ortadan kaldırmış olur.

Direksiyon eğitimi esnasında doğru araç kullanma yanında saygılı, öğrendikleriyle örnek sürücü olmayı hedefler. İyi bir sürücünün yapması gereken ve uyması zorunlu olan trafik kurallarına uymayı, kendinden başka araç kullanan karşısındakilere saygı gösteren ve haklarına riayet eden örnek sürücülüğü kendine ders edinir...

Trafik içerisinde oluşabilecek olumsuzlukları önceden tahmin edebilen, sezebilen, tehlikeleri erken anlayan, dinamik düşünen, aktif ve tetikte olan bir sürücü olma yolunda ilerler. Hızlı, öfkeli, agresif sürücülükten kaçınan kendin den emin, ve her zaman karşısındakini de düşünen, olumlu ve güvenilir sürücü olmanın yöntemlerini öğrenir. Bunun yanında ekonomik sürüşle ilgili teknik yöntemleri de öğrenir ve uygular.

DİREKSİYON GELİŞTİRME MERKEZİNİN UZMAN KADROSUYLA SİZDE BİRÇOK ÖĞRENCİMİZ GİBİ YOLLARDAKİ YERİNİZİ ALIN.
Araç kullanma işi, Sizi olduğu kadar çevrenizdekileri de ilgilendiren ve birçok çevre şartıyla alakalı bir iştir. Basit gibi görünür ama zorluklarla dolu bir süreçtir. Biraz kişisel becerilerimizi geliştirmekle de alakalıdır. Amacımız kişinin araç kullanma konusundaki eksiklerini tamamlayıp başarılı bir sürücü olmasını sağlamaktır...

İletişim